آب و هوا در ترکیه

11 آگوست 2019شیما رنجبرمجله

یکی از مهم ترین کشورهای توریستی دنیا، ترکیه است و از آنجا که این کشور سالانه میزبان شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیاست، شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در زمان ازدحام گردشگران خواهد داشت.
همانطور که می دانید یکی از اصلی ترین مواردی که هنگام سفر باید آن را مورد بررسی قرار دهیم، شرایط جوی یا آب و هوایی شهر مقصد است، بنابراین قبل از سفر خود شرایط آب و هوایی را بررسی و بهترین زمان سفر را برای خود انتخاب کنید.
یکی از نکات منحصر به فرد ترکیه در رابطه با آب و هوا، تفاوت آب و هوایی در نقاط مختلف ترکیه است، به طورکلی ترکیه چهار منطقه آب و هوایی دارد :

  • سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای
  • سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب
  • بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی
  • بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای

میزان درجه حرارت هوا در فصول مختلف سال را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید:

بهترین زمان برای سفر به ترکیه:

بهترین زمان برای سفر به ترکیه، بهار وپاییز است. در این فصول هوا نه زیاد گرم و نه زیاد سرد است،  مناطق جنوبی ترکیه بیشتر در فصل تابستان و مناطق مرکزی و شمالی ترکیه بیشتر در فصل زمستان مورد توجه گردشگران است. درطول سردترین ماه های فصل زمستان ، دی و بهمن، اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه های ساحلی ازجمله سواحل جنوب ، سواحل غرب و سواحل دریای سیاه و مناطق سرد داخلی مشاهده میشود . درنواحی مرتفع شرقی، زمستان ها طولانی تر و سردتر است. در نواحی کوهستانی و شمال ترکیه باران بسیار وبه صورت منظم می بارد ؛ ولی هرچه از سمت غرب به شرق می رویم از مقدار باران کاسته می شود . گرمترین ناحیه در تابستان ترکیه در آناتولی جنوب شرقی است. میزان بارندگی در این نواحی نصف نواحی ساحلی است.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *