رفت و آمد در ترکیه

10 آگوست 2019شیما رنجبراستانبول, مجله

ترکیه را می توان جزو کشورهایی در دنیا به حساب آورد که  از یک سیستم حمل و نقل عمومی عالی برخوردار است که به بازدیدکنندگان و گردشگران کمک می کند تا به آسانی به گردش و بازدید از دیدنی های شهر بپردازند و با کمترین هزینه ها به صرفه ترین سفر را داشته باشند.
در ادامه با ما همراه باشید تا با وسایل نقلیه عمومی ترکیه آشنا شوید و یک سفر به صرفه را تجربه کنید. در ابتدا برای استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در ترکیه باید استانبول کارت همراه داشته باشید.

قدم اول در استفاده از حمل و نقل عمومی:

به شما پیشنهاد میکنیم بعد از ورودتان به ترکیه، یک کارت اعتباری حمل و نقل تهیه کنید که شبیه همان کارت های مترو ایران است. زیرا بدون این کارت ها نمی توانید سوار مترو، متروبوس و اتوبوس شوید. ترانواها در همه نقاط شهر به چشم نمی خورند اما در مناطق شلوغ و پر رفت آمد و حتی در بعضی از مناطق مثل محله سلطان احمد فقط ترانوا وجود دارد و زیبایی چشم گیری به آن مناطق داده است زیرا آن منطقه کاملا توریستی و بافت قدیمی و شیکی دارد از همه کوچه پس کوچه ها ترانوا با آن صدای خاصش روی ریل های آهنی و سنگ فرش های خیابان ها راه می رود. ضمنا شما در ترکیه کمتر صدای بوق را می شنوید.

استانبول کارت را از کجا تهیه و شارز کنید

برای خرید استانبول کارت راه های مختلفی را پیش رو دارید برای مثال : فرودگاه ها ، شما عزیزان در حال حاضر می توانید استانبول کارت را از هر دو فرودگاه استانبول یعنی فرودگاه آتاتورک و فرودگاه صبیحه گوکچن تهیه کرده و همان جا شارژ نمایید و دومین مکان برای اینکار مغازه دارها و فروشندگان خصوصی هستند که استانبول کارت را تقریبا می توانید از ۱۶۰۰ مغازه مختلف در اطراف ایستگاه های مترو و اتوبوس خریداری کنید، در ضمن دستگاه های خودکار فروش بلیت که این دستگاه ها که با نام ” Biletmatik ” شناخته شده اند که آنها را به راحتی در نزدیکی ورودی ایستگاه های مترو می توانید پیدا کرده و این دستگاه ها نه تنها محلی برای تهیه استانبول کارت می باشند بلکه برای شارژ کارت ها نیز استفاده می شوند و توجه داشته باشید که تنها قابلیت دریافت اسکناس های ۵ ، ۱۰ و ۲۰ لیری را دارند .

تراموا استانبول:

جالب است بدانید که طبق نظر سنجی هایی که انجام شده است تراموا  محبوب ترین و پرطرفدارترین وسیله حمل و نقل در بین توریست ها و گردشگران انتخاب شده است، دلیل اصلی این استقبال بی نظیر این است که از وسط محله های شهر استانبول می گذرد که این خود یک پوئن مثبت برای شما بوده که تمامی بافت شهر و جاذبه ها، فرهنگ مردم استانبول، محله ها، کافه های خیابانی و … را در طی مسیر مشاهده می کنید و علاوه بر این ، با سرعت بسیار مناسبی که داراست که اگر سوار شده باشید می دانید که نه کند است و نه تند و اینکه این فرصت را بوجود می آورد تا بتوانید کل شهر را ببینید و در ضمن تراموا در استانبول معمولا علاوه بر اینکه از مناطق دیدنی شهر رد می شود.
استانبول ۴ خط تراموا دارد و این وسیله از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ نیمه شب و یا ۱ بامداد میزبان مسافران است. پرداخت هزینه این وسیله تنها با استانبول کارت و بلیت کاغذی امکان پذیر است. اگر دوست دارید در حین رسیدن به مقصد از جاذبه های توریستی شهر نیز دیدن کنید به شما پیشنهاد میکنیم از تراموا  استفاده کنید.
مسیر خطوط تراموا:
در مجموع  شهر استانبول ۲ خط اصلی تراموای در حال خدمت رسانی بوده که با علامت T1 و T4 بر روی نقشه ها نمایش داده می شود .خط تراموای T4 از ایستگاه توپکاپی شروع و آخرین ایستگاه آن مسجد سلام است. و اما مسیر T1 که در سفر به استانبول برای دسترسی راحت به ایستگاه های مهم مورد احتیاج شما قرار خواهد گرفت از کاباتاش شروع شده و از اسکله امینونو، مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد، بازار سرپوشیده شهر استانبول یا همان کاپالی چارشی،آکسارای، منطقه زیتون برنو و مرتر و گونگورن عبور کرده و در نهایت به ایستگاه باجیلار ختم می شود. علاوه بر مسیرهای ذکر شده، ۲ خط دیگر تراموای نیز وجود دارد که امروزه نقش تاریخی-توریستی را به خود گرفته است.

مترو:

استانبول دومین شهر در جهان است که به مترو مجهز شد. متروی این شهر ۱۴۰ سال قدمت دارد و از ۵ خط تشکیل می‌شود. این ۵ خط به نوعی طراحی شده که بتواند بخش‌های متفاوت شهر را به هم پیوند بدهد. علاوه بر این یک سیستم قطار کابلی به نام فونیکولار نیز در استانبول وجود دارد که دارای دو خط است.
لطفا توجه داشته باشید که استانبول ۲ نوع مترو دارد: یکی متروی برقی که همان خط اصلی است و یکی مترویی که ” فونیکولار “نام دارد و با کابل کشیده شده که مسیر مشخص شده آن از مسیر میدان تقسیم به کاباتاش که یک بندرگاه شلوغ می باشد را طی می کند برای پیدا کردن ورودی مترو کافیست تابلویی که دارد را بیابید و راهی شوید.

اتوبوس:

اتوبوس سرعت کمی دارد و در ترافیک پشت دیگر ماشین‌ها گیر می‌کند. نتیجتاً استقبال از این وسیله مانند مترو و تراموا نیست. ولی برای مسیرهای طولانی به دلیل قیمت کم، انتخاب بهتری است.
اما نکته مثبتی که دارد این است که از مسیرهای متنوع و جالبی عبور می کند و از مکان ها و محله هایی رد می شود که با تراموا و مترو قابل دسترسی نیستند، پس طرفداران خودش را دارد و همچنین اتوبوس های شهر استانبول را می توان به ۲ نوع عمده: اتوبوس های خصوصی و اتوبوس های شهری تقسیم بندی کرد، ” اتوبوس های خصوصی ” استانبول به رنگ سبز و آبی بوده و قسمت مقصد آن ها بر روی علائم زرد رنگ و غیر دیجیتال نصب شده ولی اتوبوس های عمومی شهر قیافه های متفاوتی دارند و آن ها را در رنگ های متنوعی و خاصی در شهر مشاهده می کنید، مثلا اتوبوس های قدیمی تر قرمز و اتوبوس های جدید سبز رنگ هستند.
ساعت کاری اتوبوس از ۶ صبح تا نیمه شب است و هزینه آن را می‌توان با استانبول کارت و یا پول نقد پرداخت کرد.

 تاکسی:

آخرین پیشنهاد ما استفاده از تاکسی است. استفاده از تاکسی نسبت به سایر وسایل نقلیه ی این شهر مقرون به صرفه نیست. در واقع گران‌ترین وسیله حمل و نقل در استانبول تاکسی است. حتی شما اگر ۳ نفر باشید باز هم به صرفه نیست که در ساعات شلوغی استانبول سوار تاکسی شوید. تاکسی های ترکیه از تاکسی متر استفاده می کنند و تاکسی متر هزینه‌ای بابت ترافیک به کرایه مسافر اضافه می‌کند.

  • هرگز راننده را منتظر نگذارید. هزینه یک ساعت انتظار راننده برای شما ۲۳ لیر  است.
  • تاکسی های ترکیه موظفند از تاکسی‌متر استفاده کنند. ولی ممکن است راننده با نگاه به قیافه‌تان حس کند زیادی پول دار هستید و می تواند پولی بیشتر از آنچه که باید از شما درخواست کند. برای همین به بهانه خراب بودن تاکسی متر از شما پول بیشتری طلب کند. هرگز گول این حقه را نخورید. اگر یک تاکسی، تاکسی‌متر نداشت به سادگی به سراغ تاکسی بعد بروید.
  • ممکن است شما گیر یک راننده تاکسی عشق سرعت بیفتید. اگر چنین چیزی رخ داد تنها کافی است بگویید یواش. این کلمه چه در زبان ما چه ترکی یک معنی می دهد و راننده سرعتش را کم خواهد کرد.
  • هرگز در مکان های گردشگری مشهور سوار تاکسی نشوید. اغلب آن ها علاوه بر دغلباز بودن پول بیشتری از شما می گیرند.
  • هزینه جریمه کمربند ایمنی با مسافر است. بنابراین قبل از سوار شدن حتما چک کنید که ماشین کمربند داشته باشد تا گناه کمربند نداشتن ماشین از جیب شما پرداخت نشود.

 

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *