نحوه برقراری تماس در ترکیه

26 فوریه 2019شیما رنجبرمجله

معمولا وقتی گردشگران وارد یک کشور خارجی می‌شوند، خرید یک سیم کارت مناسب با قیمت و خدمات مناسب برای تماس خارجی با اعضای خانواده و آشنایان خود و استفاده از اینترنت همراه جهت یافتن مسیرها و اطلاعات ضروری، مهم‌ترین و شاید اولین دغدغه آن‌ها باشد. در سفر به ترکیه برای ارتباط مخابراتی با ایران چند راه دارید، اولین راه، استفاده از رومینگ همراه اول یا ایرانسل است و دوم این‌که از سرویس‌های رایگان پیام‌ رسان یا تماس تلفنی اینترنتی مثل تلگرام، وایبر، ایمو، اسکایپ و غیره استفاده کنید، در غیر این صورت شما می توانید از سیم کارت های ترکیه و یا تلفن عمومی استفاده نمایید . در زیر به شرخ مختصری از این خدمات می پردازیم.

۱ـ رومینگ سیمکارت های ایرانی :

گردشگران می توانند از سرویس رومینگ خطوط ایرانی در کشور ترکیه استفاده کنند، مشترکان اعتباری برای فعالسازی رومینگ خط خود باید کد #۱*۱۱۱* را شماره گیری کنند.
هنگام ورود به ترکیه به محدوده رومینگ بین المللی وارد می شوید سیم کارت شما به صورت خودکار به حالت رومینگ تبدیل می شود. ( روشن کردن گوشی تلفن همراه در حالت رومینگ مبلغی از اعتبار شما کسر نخواهد کرد. )
اگر گوشی شما به صورت خودکار قابلیت تبدیل به حالت رومینگ را نداشته باشد می‌توانید گوشی خود را یک بار خاموش و روشن نمایید.
روش شماره گیری در هنگام استفاده از سرويس رومينگ :
موبايل **** ۰۰۹۸۹۱
شماره ثابت (تهران) **** ۰۰۹۸۲۱

تعرفه رومینگ همراه اول:


تعرفه رومینگ ایرانسل:

تعرفه رومینگ رایتل :

بسته رومینگ ویژه ایرانسل: (میزبان اپراتور Turkcell)

بسته رومینگ ویژه رایتل: (میزبان اپراتور Turkcell)

در هنگام استفاده از سرویس رومینگ به خاطر داشته باشید هزینه مکالمات بر مبنای دقیقه محاسبه می گردد . یعنی برای مکالمات کمتر از ۶۰ ثانیه هزینه یک دقیقه مکالمه و برای مکالمات کمتر از ۱۲۰ ثانیه هزینه دو دقیقه مکالمه و محاسبه می شود پس همواره دقایق مکالمات خود را کامل نمایید .

۲ـ خرید سیم کارت در ترکیه :

یکی از روش های دیگر برای داشتن ارتباط با ایران، خرید سیمکارت از یکی از اپراتورهای ترکیه است. ترکیه دارای سه اپراتور می باشد که با معمولا قیمت ترکسل از موارد دیگر مناسب تر است . قیمت سیم کارت ترکسل با ۵ لیر شارژ ۱۱۰ هزار تومان و با ۲۰ لیر شارژ حدودا ۱۳۰ هزارتومان، این سیمکارت را می توانید در ایران هم استفاده نمایید. فقط به یاد داشته باشید، اگر سفر شما به ترکیه بیش از ۶۰ روز به طول بیانجامد نیاز به ثبت گوشی خود در این کشور دارید. شرکت های ارائه دهنده سیم کارت در ترکیه :

 • ترک سل (TURKCELL)
  ترکسل بزرگترین اپراتو ترکیه است، پوشش شبکه خوبی دارد و اینترنت پرسرعت نیز ارائه می دهد. شما با سیم کارت ترکسل می توانید به اینترنت ۲G، ۳G و ۴G/LTE دسترسی داشته باشید. سیم کارت های از قبل آماده شده را می توانید از مغازه های رسمی بخرید و همانطور که قبل تر نیز گفتیم، قوانین سفت و سختی برای خرید سیم کارت در ترکیه وجود دارد. این سیم کارت ها را با حدودا ۵۰  لیر  می توانید تهیه کنید و برای چک کردن اعتبار خود می توانید *۱۲۳# را شماره گیری نمایید. اعتبار را می توانید در بسته های ۲۰  لیری برای تماس صوتی، اینترنت و یا بسته های ترکیبی تهیه کنید. نرخ استاندارد دیتا برابر است با ۱ لیر  برای هر ۱۰۰ کیلوبایت.
 • ودافون (vodafone)
  ودافون دومین اپراتور بزرگ ترکیه و رقیب اصلی ترکسل است. این شرکت اینترنت خوبی ارائه می دهد که سرعت آن بسیار خوب است و پوشش شبکه ای خوبی نیز دارد که البته در بخش های دور افتاده شاید کمی با مشکل روبرو باشد. اینترنت ۲G، ۳G و ۴G/LTE قابل دسترسی است و شما سیم کارت های از قبل آماده شده را تنها از فروشگاه های رسمی می توانید تهیه کنید. سیم کار « Vodafone Holiday» با پرداخت ۷۰ لیر قابل خرید است و در آن ۵۰ لیر اعتبار وجود دارد. این سیم کارت ها تنها برای گردشگران به مدت ۱۲۰ روز معتبر است و مردم محلی نمی توانند آن را تهیه کنند. بهترین مکان برای خرید سیم کارت هایی با تخفیف و … در دفاتر ودافون واقع در فرودگاه است بعد از قسمتی که چمدان را تحویل
  می گیرید.

 • آوآ (avea)
  این اپراتور، یک اپراتور بومی و ترکی است که در سال ۲۰۰۴ تاسیس شده و بیشتر از ۱۵ میلیون مشترک دارد. در حال حاضر در ترکیه ۲۷۰۰ کارمند دارد و با ۶۵۶ اپراتور در ۲۰۱ کشور همکاری دارد. قیمت.های آن معمولا پایین.تر از دیگر اپراتورهاست.

مشاهده اعتبار باقی‌مانده سیم کارت:

 • برای مشاهده اعتبار اولیه ابتدا کد *۱۲۳#۲۳# (از راست به چپ) را وارد و سپس عبارت YES را انتخاب کنید.
 • برای مشاهده اعتبار باقی‌مانده ابتدا کد *۱۲۳# را وارد و سپس گزینه YES را انتخاب کنید.

نکاتی در رابطه با سیم کارت در ترکیه:

 • یکی از معایب اصلی خرید سیم کارت های موقت در ترکیه، غیر فعال شدن آن هاست بنابراین پیشنهاد می کنیم که اگر زیاد به سیم کارت و اینترنت نیاز ندارید، سیم کارت نخرید و از اینترنت هتل ها برای انجام کارهای تان استفاده کنید.
 • از دیگر بدی های خرید سیم کارت موقت در کشورهای دیگر این است که هربار که به یک کشوری سفر می کنید شماره تماس جدیدی خواهید داشت. برای مثال اگر قصد سفر به ترکیه و ایتالیا را دارید باید یک سیم کارت در ترکیه و یک سیم کارت در ایتالیا بخرید. تعدد شماره ها کمی آزاردهنده و گیج کننده خواهد بود.
 • این که توریست ها نمی توانند سیم کارت دایمی خریداری کنند از دیگر مشکلات خرید سیم کارت در این کشور است و باعث می شود که گردشگرانی که صرفه جویی در هزینه ها برای شان در اولویت قرار دارد از خرید سیم کارت خودداری کنند.
 • برای خرید سیم کارت باید حتما پاسپورت خود را همراه داشته باشید.
 • پیشنهاد می کنیم که حتی اگر سیم کارت ترکیه خریدید، با استفاده از برنامه های موبایل با عزیزان تان در ایران تماس بگیرید تا از نظر اقتصادی به صرفه تر باشد.
 • سیم کارت های ترکیه در ایران نیز کار می کنند فقط باید رومینگ آن ها را فعال کنید.

۳ـ خرید کارت تلفن عمومی :

معمولا افرادی که قصد دارند سفری کمتر از ۱۰ روز به ترکیه داشته باشند، می توانند نسبت به خرید کارت های تلفن از دکه های روزنامه فروشی اقدام نمایند. معمولا با هر کارت می توان بین ۱۰ تا ۱۲ دقیقه با ایران مکالمه داشت.

۴ـ خرید کارت تلفن بین ‏المللی :

تفاوت این کارت با کارت تلفن عمومی در این است که با کارت عمومی فقط می توانید از طریق تلفن عمومی صحبت کنید، اما با این کارت می توانید از تلفن هتل هم بدون اینکه هزینه ای برایتان ثبت شود، استفاده کنید. شما می توانید از سیم کارت تان در ۲۰۰ کشور مختلف استفاده کنید، با گرفتن کد داخلی خط تلفن هتل آزاد شده، سپس کد روی کارت و بعد از آن شماره تلفن مورد نظرتان را با کد، شماره گیری می کنید.

۵ـ دفاتر مخابراتی :

افرادی که به زبان ترکی تسلط دارند می توانند با مراجعه به دفاتر TurkTelekom و یا PTT  و ارائه شماره درخواست کنید تا برایتان شماره گیری نمایند. سپس در کابین های در نظر گرفته شده مکالمه کنید یک نمایشگر هم در کابین هست که هزینه مکالمه رو به شما نشان می دهد. نکته ای را در نظر داشته باشید که استفاده از دفاتر مخابراتی ارزانترین تماس با ایران از ترکیه است.

یک ترفند برای تماس به صرفه:
بعد از خرید سیم کارت در فرودگاه یا نمایندگی‌های این اپراتورها در سطح شهر مراحل زیر را انجام دهید. برای خرید سیم‌کارت باید گذرنامه‌تان همراه‌تان باشد. یادتان باشد که یک هزینه برای خرید سیم‌کارت و یک هزینه‌ هم برای شارژ آن باید پرداخت کنید. برای مثال سیم کارت خود را ۲۰ لیر شارژ کنید.
سیم‌کارت را در گوشی خود قرار دهید و عبارت DUNYA 1 SAAT را به شماره‌ی ۲۲۲۲ اس‌ ام‌ اس کنید. بعد از ارسال این پیام به شماره‌ی ۲۲۲۲، پیامکی برای شما فرستاده می‌شود که در آن نوشته شده از شارژ شما ۱۹ لیر کم شده و در ازای آن می‌توانید یک ساعت (پیوسته یا غیر پیوسته) با خارج از ترکیه ( از جمله ایران) تماس تلفنی داشته باشید. در حالت عادی، یک ساعت تماس با ایران از طریق ترک‌ سل چیزی حدود ۱۲۰ لیر تمام می‌شود، اما با این شیوه می‌توانید فقط با ۱۹ لیر یک ساعت با ایران تماس بگیرید. برای این‌ که مطمئن شوید این سرویس فعال شده و ۱۹ لیر از موجودی شما کم شده، عبارت #۱۲۳* را وارد کنید و از موجودی خود مطلع شوید. اگر احتمالاً سرویس مورد نظر فعال نشد، عبارت DUNYA 1 SAAT را دوباره به شماره ۲۲۲۲ ارسال کنید و در پاسخ به پیامکی که برایتان ارسال می‌شود، کلمه‌ی EVET را بفرستید.

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *