هشدار بابت کرونا ویروس: در حال حاضر خدمات به دلیل شرایط ویژه ارائه نمی گردد.

مسجد آبی استانبول

۱۰ آذر ۱۳۹۸شیما رنجبرمجله گردشگری

تاریخچه مسجد آبی استانبول:

مسجد آبی که به مسجد سلطان احمد نیز شهرت دارد یکی از با شکوه ترین بناهای کشور ترکیه است، این مسجد در بین سال  های ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ توسط معمار معروف Mehmet Ağa ساحته شده است.
این مسجد شگفت انگیز در روبه روی میدان سلطان احمد قرار گرفته است. این مسجد با بیش از ۲۰ هزار کاشی دست ساز با طرح های مختلف گل لاله، میخک و گل زنبق تزیین شده است و بیش از ۲۶۰ پنجره  این کاشی اهای زیبا را درخشان می کنند.
گذشته از زیبایی های منحصر به فرد این مسجد، از ویژگی بارز آن می توان به داشتن ۶ مناره برخلاف دیگر مساجد که ۲ یا۴ مناره دارد اشاره کرد.

در تاریخچه ساخت این مسجد جنجال های بسیاری ایجاد شده چرا که این مسجد به دستور سلطان احمد گفته شده مناره هایی ازز طلا داشته باشند ولی معمار شنیده است که تعداد مناره ها ۶ عدد باشد به این صورت که سلطان احمد از معمار خود می خواهد که مناره های طلایی بسازد که به زبان ترکی “آلتین” تلفظ می شود اما معمار آن را آلتی که به معنای عدد شش است می شنود بنابراین این مسجد را با شش مناره می سازد که باعث دردسر و جنجال های بسیاری می شود. زیرا تا آن زمان تنها مسجد پیامبر بوده است که ۶ مناره داشته است.
در خصوص علت نام گذاری آن به مسجد آبی نیز دو روایت وجود دارد. نخستین مورد که رایج تر است، دلیل آن را کاشی های آبی رنگ داخل مسجد می گوید. دومین روایت هم مربوط به ملوانانی است که در دریای مرمره از کشتی های خود انعکاس آب را بر روی مسجد می دیدند و به همین دلیل نیز آن را مسجد آبی نام نهادند.


این مسجد دارای ۳ ورودی مختلف است که مطمعنا بعد از ورود به مسجد شما محسور زیبایی این مسجد خواهید داشت.

اطلاعاتی که توریست ها در خصوص مسجد آبی باید داشته باشند:

اگر چه که این مسجد یکی از قطب های گردشگری در استانبول محسوب می شود با این حال همچنان این مسجد برای نماز گزارن باز می باشد و در هنگام اذان برای فریضه نماز در این مسجد بازدید گردشگران و توریست ها ممنوع می شود.
در حالت کلی ساعات باز بودن این مسجد همه روزه از ساعت ۹ صبح تا قبل غروب است و در هنگام نماز درب های مسجد به مدت ۹۰ دقیقه بسته می باشد و در روز جمعه، به علت نماز جمعه از صبح تا ۱۴:۳۰ مسجد مختص نماز گزاران می باشد.
برای بازدید از این مسجد سعی کنید از لباس های پوشیده و مناسب مکان های مذهبی استفاده کنید.

مسیر رسیدن به مسجد آبی:

آسان ترین راه برای رسیدن به این مسجد با استفاده از تراموا به سمت سلطان احمد است و دقت داشته باشید که در این روش، حدود دو دقیقه پیاده روی از مجل ایستگاه تراموا خواهید داشت.
و در صورتی که به مسجد ایا صوفیا می روید تنها ۲ دقیقه فاصله با مسجد آبی دارد.
این مسجد کاملا با فرش پوشانده شده است بنابراین برای ورود به مسجد حتما کفش های خود را در بیاورید.

چه مکان های دیگری در این اطراف وجود دارد:

این مسجد در یک محله قدیمی شهر قرار دارد بنابراین بساری از مکان های تاریخی و قدیمی در اطراف آن وجود دارد که از معروفترین آن می توان به مسجد ایا صوفیا، موزه توپکایی، موزه باستان شناسی و بازار بزرگ اشاره کرد.
همچنین می تونید از مقبره سلطان احمد که در شما غربی مسجد واقع شده است نیز دیدن کنید. بازدید از مسجد رایگان است.

مکان های اقامتی و هتل در نزدیکی مسجد آبی و منطقه سلطان احمد:

در اطراف این مکان های تاریخی، هتل های متفاوتی متناسب با هر بودجه ای یافت می شود. برخی از مجلل نرین هتل ها می توان به Armada Sultanahmet و Four Seasons Sultanahmet اشاره کرد.

 

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *