هشدار بابت کرونا ویروس: در حال حاضر خدمات به دلیل شرایط ویژه ارائه نمی گردد.

مسجد ایا صوفیه

۱۲ آذر ۱۳۹۸شیما رنجبرمجله گردشگری

تارخچه مسجد ایا صوفیه:

ترکیه کشوری است با تاریخ و فرهنگ غنی که اقراد زیادی را هرساله به سمت خود جذب می کند، یکی از این مکان های تفریحی و تاریخی که افراد زیادی برای بازدید از آن به سمت استانبول می آیند بنای تاریخی و یا مسجد ایاصوفیه می باشد.
شاید شما هم مانند بسیاری از افراد ایاصوفیه را به عنوان یک مسجد بشناسید. اما تاریخچه این بنای قدیمی فراز و فرود های بسیاری را تجربه کرده است و پس از تمام این پستی و بلندی ها، سرانجام عنوان مسجد را به خود اختصاص داده است.
ایاصوفیه یکی از معروفترین بناهای ترکیه است این ساختمان تاریخی در قرن ششم میلادی به عنوان کلیسا ساخته شده است.


مسجد ایاصوفیه در ترکیه یکی از بزرگترین بناهای تاریخی جهان محسوب می شود. این ساختمان با عظمت دقیقا مانند برج ایفل که سمبل جهانی و نمادی از فرانسه و پاریس شناخته می شود، سمبلی از ساختمان های تاریخ و مذهبی جهان است و بسیاری آن را نماد ترکیه می دانند، به همین دلیل است که این مسجد علاوه بر معماری، در رابطه با دین، هنر، سیاست نیز در عرصه جهانی حرفی برای گفتن دارد.
گنبد اصلی این بنا ۳۲ متر است که آوریز های بسیاری از این گنبد آویزان شده است. در این بنا سه راهرو وجود دارد که با ستون های عظیم الجثه ای از هم جدا شده اند.
این بنا در سال ۴۰۴ میلادی بر اثر آتش سوزی در پی مسائل سیاسی آسیب دید. و بعد از بازسازی مجددا در ژانویه ۵۳۵ میلادی مجددا آتش گرفت، که این آتش سوزی اخیر شرایطی را به وجود آورد که بتوان یک جایگزین پر زرق و برق را انجام دهد.


جالب است بدانید بنایی که از مسجد ایا صوفیه هم اکنون مشاهده می کنید، اساسا بنایی ساخته شده در قرن ششم هست. اگرچه که در سال ۵۵۸ میلادی زمین لرزه باعث سقوط جزئی از قسمتی از گنبد شده است اما دوباره در سال ۵۶۲ میلادی بازسازی شد.
پس از فتح قسطنطنیه ترکیه در سال ۱۴۳۵، سلطان محمد دوم با اضافه کردن یک مناره چوبی، لوستری بزرگ و یک منبر تغییراتی در ین مسجد ایجاد کرد.
سرانجام در سال ۱۹۳۴ رئیس جمهور ترکیه آتاتورک با سکولار کردن ساختمان، آن را در سال ۱۹۳۵ به موزه تبدیل کرد.
ایاصوفیه بخشی از میراث جهانی یونسکو است که به نام منطقه تاریخی استانبول ثبت شده است. این ثبت جهانی شامل مناطق و ساختمان های تاریخی دیگر شهر نیز هستند.
نقش هاگیا صوفیا در حال حاضر هم از لحاظ سیاست و مذهب مورد توجه است.

معماری مسجد ایاصوفیه:

در معماری بنای‌ مسجد ایاصوفیه‌‌ طاق‌ ها و ستون‌ ها به طرز زیبایی با هم هماهنگ و ست هستند و چهار ستون بزرگ و باشکوه که شبیه‌ پای‌ فیل ‌هستند ، چهار طاق مسجد ایاصوفیه استانبول نگه داشته اند و مهم تر اینکه گنبد بزرگ ایاصوفیه بر روی‌ این ستون ها قرار داده شده است که بسیار هم جذاب و دیدنی است و در ادامه ۴۰ پنجره کنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار داشته که‌ نور خورشید از آن ‌ها به‌ درون بنای ایاصوفیه‌ تابیده می شود و عمق‌ گنبد ۱۸ متر و ارتفاع آن از سطح زمین ۵۶ متر است و قطر آن‌ ۳۳ متر‌ به همراه دو نیم گنبد می باشد و طول این مسجد ایا صوفیه ترکیه در طولانی ‌ترین قسمت ۸۲ متر و عرض آن ۷۳ متر است و ارتفاع آن در بالاترین قسمت از گنبد ۵۵ متر برآورد شده است.

چند واقعیت در رابطه با ایاصوفیه:

  • صوفیا در زبان یونانی به معنای خرد است و هاگیا سوفیا (ایاصوفیه) به زبان انگلیسی به معنای حرم مقدس است.
  • در هنگام تبدیل کلیسا به مسجد بسیاری از قطع های تاریخی این مسجد مانند زنگ ها، کشتی های قربانی نمادین حذف شد.
  • در زمانی که ایاصوفیه یک کلیسا بود، ۵۰ فوت نقره به کار رفته بوده است که در حال حاضر ازاین نقره جات ها در موزه ایاصوفیه مراقبت می شود.
  • گنبد مسجد ایاصوفیه دومین گنبد بزرگ در جهان است.
  • هاگیا صوفیا توسط نخستین رئیس جمهور ترکیه به نام مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۳۵ میلادی به مسجد تبدیل شده است.
  • موزه هاگیا سوفیا دارای اشیا با ارزشی برای مسلمانان و مسیحیان هست.
  • مسجد دارای ۴۰ مسجد است که با بازتاب نور بر نمازگزاران فضای زیبا و معنوی ای ایجاد می کند.
  • طراحان ایاصوفیه، یک ریاضیدان، دانشمند و فیزیکدان بوده اند.
  • بسیاری از کاشی کاری هایی که مربوط به مسیحیت بوده است و در دوران کلیسا ایاصوفیه وجود داشته، بعد از تبدیل شدن به مسجد تماما گچ کاری شده است.
  • از جمله مهمترین بناهای استانبول است.

دسترسی به مسجد ایاصوفیه استانبول:

با استفاده از خطوط مترو و تراموا می توانید خود را به ایاصوفیه  برسانید.
نزدیکترین ایستگاه تراموا، ایستگاه Sultanahmet است. بعد از پیاده شددن از این ایستگاه مقداری پیاده روی خواهید داشت تا به ایاصوفیه برسید.

ساعات فعالیت ایاصوفیه:

ایاصوفیه از ۱۵ آوریل تا ۱ اکتبر از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعداظهر باز می باشد. و از اول اکتبر تا ۱۵ اوریل از ۹ صبح تا ۵ بعداظهر باز می باشد.
مسجد ایاصوفیه در روزهای اول ماه رمضان و عید اول قربان، که به عنوان جشن فداکاری شناخته می شود، به مدت نیم روز تعطیل می باشد.
هزینه ورود به هاگیا صوفیه  ۲۵ لیر می باشد.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *